Slovenská, česká a československá známka:
Zaujímavosti výplatných známok Kultúrne dedičstvo Slovenska (VIII.)
Ôsma časť špecializovaného článku Zaujímavosti výplatných známok Kultúrne dedičstvo Slovenska.
„Záhadná“ prvá dotlač známky „Prievidza“
Známka 80 c „Prievidza” bola dotlačená v máji tohto roku (dátumy tlače 16. a 17. mája 2013, malý priemer perforačných otvorov, podtlač s väčšími rozmermi). To by bola informácia zaujímavá len pre špecialistov, ktorí sledujú a zbierajú dotlače a v tomto prípade nastala zmena len v priemere perforačných otvorov (v základnej tlači bola použitá perforačná zostava so stredným priemerom razníkov). Lenže pri kontrole doskových chýb boli v ružovej farbe zistené oproti základnej tlači (viď. Zaujímavosti výplatných známok „Kultúrne dedičstvo Slovenska” (V.)), úplne iné doskové chyby. Pri dotlači bol pre ružovú farbu použitý evidentne iný valec ako v základnej tlači. V tejto situácii by každý očakával – ako sa to stalo u hodnoty 20 c „Svätuše“, že nový valec bude vyrobený novou technológiou – elektrografickým rytím diamantovou ihlou u externého dodávateľa Yuncheng Plate-making CZ, s.r.o. Pečky. Charakter nových chýb však zodpovedal klasickej fotochemickej metóde výroby valca a to bola veľká záhada! Objasnil nám ju pán Pavel Vavřina, manažér pre výrobu a techniku z PTC Praha. Podľa jeho vysvetlenia už v dobe prípravy známky koncom roka 2011 boli vyrobené klasickým spôsobom pre ružovú farbu dva valce, jeden pre núdzovú potrebu. Pri dotlači došlo k zámene a do tlačového stroja Wifag bol namontovaný „záložný“ valec.
Na piatich známkových poliach sa vyskytujú výraznejšie doskové chyby: na ZP 1/1 je ružová škvrna v prvom písmene „S“ nápisu „SLOVENSKO“, na ZP 1/26 je ružová škvrna vpravo od druhého písmena „O“ nápisu „SLOVENSKO“, na ZP 1/46 je ružová škvrna vpravo od písmena „K“ nápisu „SLOVENSKO“, na ZP 1/92 je ružová škvrna vpravo od skratky meny „€“ a na ZP 2/71 je biely krúžok za hlavou anjela.
Náš aktívny spolupracovník pán Anton Szaló z Trnavy našiel ešte jednu výraznú doskovú chybu – na ZP 2/26 je zvislá čierna čiarka v hornej časti číslice „8“ nominálnej hodnoty. Keďže táto chyba sa týka oceľotlačovej farby, vyskytuje sa rovnako v základnej tlači i v dotlači.
Obrátené rámcové zúbkovanie na známke „Bíňa“
O tom, že sledovať dátumy tlače môže byť veľmi užitočné nás presviedča ojedinelý nález obráteného rámcového zúbkovania známky 1 € „Bíňa“. Táto odchýlka perforácie vzniká namontovaním perforačného bloku stroja Wifag v polohe obrátenej o 180°. Tzv. „hrebeňový výbeh“ rámcovej zostavy v normálnej polohe perforuje medzihárčie medzi priehradkovými listami (prvý obrázok). Pri obrátenej polohe výbeh perforuje prvý riadok známok PL, takže tieto známky na ZP 1 až 10 majú vlastne hrebeňové zúbkovanie. V našom prípade je HZ „skrátené“ a známky sú nižšie ako ostatných 90 známok v PL (druhý obrázok).
Táto perforačná odchýlka sa vyskytuje len veľmi výnimočne, na nových slovenských známkach doteraz len na známke č. 223 „Deň poštovej známky – 50 rokov POFIS“ z roku 2000 (podrobnejšie informácie boli uverejnené v časopisoch „Zberateľ“ 5/2001, 5/2002 a „Filatelie“ 7/2002).
Súvisiace články:
- Použitie FDC s nalepenou známkou 1, 2, 5, 10 a 20 centov
- Zaujímavosti výplatných známok „Kultúrne dedičstvo Slovenska” (I.)
- Zaujímavosti výplatných známok „Kultúrne dedičstvo Slovenska” (II.)
- Zaujímavosti výplatných známok „Kultúrne dedičstvo Slovenska” (III.)
- Zaujímavosti výplatných známok „Kultúrne dedičstvo Slovenska” (IV.)
- Zaujímavosti výplatných známok „Kultúrne dedičstvo Slovenska” (V.)
- Zaujímavosti výplatných známok „Kultúrne dedičstvo Slovenska” (VI.)
- Zaujímavosti výplatných známok „Kultúrne dedičstvo Slovenska” (VII.)
- Zaujímavosti výplatných známok „Kultúrne dedičstvo Slovenska” (VIII.)
- Tabuľka dátumov tlače a dotlačí známok „Kultúrne dedičstvo Slovenska”
- Frankatúry eurových známok - Kultúrne dedičstvo Slovenska