Weather monitoring from space

A look at scientific weather observations and their impacts on human activity through the eyes of an experienced thematic philatelist.

14. 12. 2024

Postage Stamp:
20th anniversary of the Visegrad Group

20th anniversary of the Visegrad Group
Date of Issue: 11. 02. 2011
Face value: 0,90 €
Postage stamp dimensions: 44,4 x 26,5 mm
Printing sheet form: UTL
Stamps in printing sheet: 8
Stamps in set: 1
Printing company: Poštovní tiskárna cenin, a.s., Praha, Czech Republic
Printing technique: Offset
Amount printed: 400000

Angličtina / English

Use translation by Google Translate (no guarantee).

Commemorative postage stamp commemorating the 20th anniversary of the founding of the Visegrad Group.


Text motifs: 20. výročie založenia Vyšehradskej skupiny / 1991 - 2011

Pictorial motifs: Dve ruky: jedna symbolizuje Európsku úniu s dvomi prstami v tvare V, druhá symbolizuje štyri krajiny V4.

Adjusted printing sheet:

Postage Stamp 20th anniversary of the Visegrad Group (Adjusted printing sheet)


Autor výtvarného návrhu známky: Barnabás Baticz

Pôvodný výtvarný návrh:

20. výročie založenia Vyšehradskej skupiny (výtvarný návrh)

Súvisiace materiály: Súvisiace články:
Emisný plán slovenských poštových známok na rok 2011


Thematic description and context:

Vyšehradská skupina (V4) predstavuje neformálne zoskupenie štyroch stredoeurópskych krajín – Českej republiky, Maďarskej republiky, Poľskej republiky a Slovenskej republiky.

Po zmenách v roku 1989 sa tri stredoeurópske krajiny rozhodli užšie spolupracovať s cieľom zaradiť sa „naspäť“ do Európy. V máji roku 1990 bola zvolaná bratislavská schôdzka predstaviteľov vlád ČSFR, Poľska, Maďarska, ktorá vytvorila predpoklady na vytvorenie projektu trojstrannej spolupráce. Vo Vyšehrade (Visegrád, MR) 15. februára 1991 podpísali česko-slovenský prezident Václav Havel, poľský prezident Lech Walesa a maďarský predseda vlády József Antall Vyšehradskú deklaráciu. V deklarácii sa uvádzali nasledujúce ciele: obnovenie štátnej suverenity, eliminácia pozostatkov totalitného systému, vybudovanie parlamentnej demokracie, vytvorenie moderného trhového hospodárstva, plné zapojenie do európskeho politického, bezpečnostného, hospodárskeho a právneho systému.

Rozdelením Českej a Slovenskej federatívnej republiky a vznikom samostatnej Slovenskej republiky a Českej republiky v roku 1993 sa trojstranná vyšehradská spolupráca transformovala na V4. V roku 1998 došlo k revitalizácii V4. Na bratislavskom summite v máji 1999 sa predsedovia vlád krajín V4 dohodli na prehĺbení spolupráce vo všetkých oblastiach spoločného záujmu a vzájomnej podpory pri integrácii do európskych a euroatlantických štruktúr. Základné ciele prvej dekády krajín V4 boli naplnené úspešnou realizáciou spoločensko-ekonomickej transformácie, prehlbujúcou sa regionálnou spoluprácou a ich integráciou do NATO a EÚ. V máji 2004 predsedovia vlád krajín V4 prijali Kroměřížsku deklaráciu, v ktorej zdôraznili význam pokračovania vyšehradskej spolupráce v nových podmienkach po vstupe do EÚ a NATO.

Regionálna spolupráca V4 sa úspešne rozvíja 20 rokov v sektorovej oblasti, pri koordinácii zahranično-politických pozícii v EÚ i vo vzťahu k tretím krajinám alebo regiónom. Základom aktivít je program predsedníckej krajiny, ktorý schvaľujú predsedovia vlád krajín na summitoch V4. Od 1. júla 2010 do 30. júna 2011 je predsedníckou krajinou Slovenská republika.


Author (source) of the description: Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky


Philatelic partners

POFIS - Postal philatelic service
EXPONET - Virtual international philatelic exhibition
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Filaso.cz ...or philatelists for themselves
OLYMPSPORT - Czech Association for Olympic and Sport Philately
ZSF - Union of Slovak Philatelists