New releases, inaugurations, the most beautiful stamps, competitions:
300th birth anniversary of Maria Theresa - An incomprehensibly missed opportunity
Use translation by Google Translate (no guarantee).
Information on a joint stamp issue to commemorate the 300th birth anniversary of Maria Theresa, to which Slovakia didn´t joined for incomprehensible reasons.
V tomto roku, presnejšie 13. mája 2017, uplynulo presne 300 rokov od narodenia jednej z najvýznamnejších panovníčok štátneho útvaru kam patrila väčšina územia súčasného Slovenska - Márie Terézie. Jej vplyv na všetky úrovne života bežných ľudí vrátane Slovákov bol mimoriadny, preto nečudo, že si viaceré krajiny, ktoré vznikli na troskách Rakúsko-uhorskej monarchie túto panovníčku pripomenuli spoločným vydaním vo forme hárčeka: Rakúsko, Maďarsko, Ukrajina, Slovinsko a Chorvátsko. Okrem toho si 300. výročie narodenia Márie Terézie, i keď nie s rovnakým obrazom, pripomenula aj Česká republika.
Žiaľ, Slovensko (konkrétne Slovenská pošta, a. s. a Ministerstvo dopravy a výstavby SR) sa nepridalo, čo možno považovať za premárnenú príležitosť. Špeciálne, ak si uvedomíme, že Mária Terézia bola 25. júna 1741 korunovaná za uhorskú panovníčku v Dóme sv. Martina v Bratislave, ktorá bola v tom čase hlavným (korunovačným) mestom Uhorska a v Bratislave viackrát pobývala.
Wikipédia - Slobodná encyklopédia:
"Bratislava nabrala na spoločenskom význame aj vďaka zásahom panovníčky Márie Terézie, ktorá tu strávila istý čas. Vďaka jej častým návštevám sa v Bratislave budovali nové domy, paláce Pálffyovcov a ďalšie sídla šľachticov v Starom Meste. Na predmestí sa budovali aj domy remeselníkov a vinohradníkov. Neregulovaná výstavba, ktorá prebiehala v minulých rokoch, bolo zastavená a výstavba nových objektov bola riadená stavebnou kanceláriou Uhorskej komory, ktorá mala na starosti prípravu a realizáciu stavebných projektov. Veľa stavieb a rôznych iných stavebných úprav prebehlo aj pod vedením architektov cisárskeho dvora, ktorými boli napríklad G. B. Martinelli a F. A. Hildebrandt. Mestské opevnenie veľmi brzdilo rozvoj mesta, a tak vydala Mária Terézia v roku 1775 nariadenie hradby zbúrať.
Mária Terézia sa zamerala aj na Bratislavský hrad, ktorý nechala kompletne zrekonštruovať. Založila tu dokonca kráľovskú gardu. V hradnom areáli nechala vybudovať ďalšie budovy aj veľkú barokovú záhradu francúzskeho typu. Celkovo sa zvýraznila obytná funkcia hradu. V roku 1766 dala pristavať k východnému krídlu rokokový palác Tereziánum pre miestodržiteľa, ktorým bol takmer celý život Albert Sasko-Tešínsky, manžel obľúbenej dcéry Márie Terézie Márie Kristíny.
Mária Terézia Bratislavu často a rada navštevovala. V roku 1766 navštívila aj záhradu Grasalkovičovho paláca, kde sa konala svadobná hostina jej najobľúbenejšej dcéry Márie Kristíny, ktorá sa vydávala za Alberta Saského. Palác rodiny Grasalkovičovcov navštívila aj o niekoľko rokov neskôr, v roku 1775.
Na jej príkaz zriadil v roku 1750 Ján Michal Landerer v Bratislave najväčší tlačiarenský podnik v Uhorsku, ktorý vydával Bratislavské noviny. Podnik pracoval nepretržite až do roku 1854."
Škoda.....
Rakúsko
Hárček a obálky prvého dňa (FDC)
Personalizovaná známka a príležitostnou obálkou k Dňu otvorených dverí VÖPH
Maďarsko
Hárček a obálka prvého dňa (FDC)
Chorvátsko
Hárček, obálka prvého dňa (FDC) a pečiatka FDC
Slovinsko
Hárček a obálka prvého dňa (FDC)
Ukrajina
Hárček, obálka prvého dňa (FDC) a dve pečiatky FDC
Česká republika
Známka a upravený tlačový list (UTL)
Slovensko
Len veľmi malou náplasťou môže byť vkusná príležitostná pečiatka, ktorú na podnet filatelistov pri príležitosti 300. výročia narodenia Márie Terézie používali pošta Handlová a pošta Holíč 1.
Predsa len svitlo na lepšie časy! Slovenská pošta/POFIS vydáva aspoň poštový lístok s prítlačou reprodukujúci Portrét cisárovnej Márie Terézie od Franza Antona Palka.
Staršie poštové materiály venované Márii Terézii alebo s ňou úzko súvisiace: