Issue of proceedings KOŠICE VO FILATELII (KOSICE IN PHILATELY) No. 34 (2024)

Information on the publication of a new issue of the 34th volume of the KOŠICE VO FILATELII (KOSICE IN PHILATELY) yearbook, which contains interesting specialised and popular articles on philately and relates collecting areas by renowned Kosice collectors.

14. 01. 2025

Postage Stamp:
Art: Jozef Theodor Mousson (1887 - 1946) - The girl in the farmer`s yard

Art: Jozef Theodor Mousson (1887 - 1946) - The girl in the farmer`s yard
Date of Issue: 15. 11. 2024
Face value: 2,70 €
Postage stamp dimensions: 44,4 x 54,4 mm
Printing sheet form: UTL
Stamps in printing sheet: 4
Stamps in set: 1
Printing company: Tiskárna Hradištko, s.r.o., Czech Republic
Printing technique: Recess printing from flat plates combined with offset
Amount printed: 60000

Angličtina / English

Use translation by Google Translate (no guarantee).

Commemorative postage stamp from the ART series with a depiction of the painting The girl in the farmer's yard by Jozef Theodor Mousson (1887 - 1946).


Text motifs: ZEMPLÍNSKE MÚZEUM V MICHALOVCIACH / JOZEF THEODOR / MOUSSON / 1887 - 1946 / DIEVČA NA GAZDOVSKOM DVORE, OKOLO 1930

Pictorial motifs: Maľba Dievča na gazdovskom dvore od Jozefa Theodora Moussona.

Postage stamp engraving: akad. mal. Rudolf Cigánik

Adjusted printing sheet:

Postage Stamp Art: Jozef Theodor Mousson (1887 - 1946) - The girl in the farmer`s yard (Adjusted printing sheet)


Original artwork(s):

Postage Stamp Art: Jozef Theodor Mousson (1887 - 1946) - The girl in the farmer`s yard (Original artwork(s))


Thematic description and context:

Teodor Jozef Mousson (1887 – 1946) patrí k významným maliarom 20. storočia, ktorý podobne ako mnohí iní umelci v tom čase prijal rôznorodé vplyvy francúzskeho umenia, najmä impresionizmu. V rodine sa tradovalo, že ich predkovia prišli v 17. storočí z Francúzska a usadili sa ako mlynári v južnom Uhorsku. Teodorov otec Július Mousson bol riaditeľ školy, kantor a organista v miestnom kostole. Matka Jozefína, rodená Pichlerová, bola dcérou pekára.

V školskom roku 1894/1895 zasadol Teodor Jozef Mousson do lavíc rímskokatolíckej ľudovej školy vo svojom rodisku v obci Högyész pri Pécsi. Po jej skončení ho otec zapísal do blízkeho gymnázia v Szekszárde. Teodor však nepatril k najlepším žiakom. V školskom roku 1900/1901 tak prestúpil do Chlapčenskej meštianskej školy v Szekszárde, kde absolvoval dva zostávajúce roky. V roku 1902 mladý Teodor prišiel na Maďarský kráľovský štátny učiteľský ústav v Baji, kde zaujala predovšetkým jeho hra na klavíri a husliach. V roku 1906 ukončil štúdium nadobudnutím pedagogickej spôsobilosti pre školy s vyučovacím jazykom maďarským. V tomto období sa stretávame s negáciou dlhoročných informácií o absolvovaní Výtvarnej školy v Rajztanode a Univerzite výtvarných umení v Budapešti.

Teodor Jozef Mousson bol trikrát ženatý. V roku 1910 prvýkrát vstúpil do manželského stavu s rodáčkou z chorvátskeho Záhrebu – Irenou Grundovou (1886 – 1924). Narodili sa im tri deti, dve dcéry (Edita Mária a Judita Mária) a jeden syn (Viliam Euzéb).

V rokoch 1923 a 1924 Moussonovci prišli o dve malé deti Lýdiu Jozefínu a Martu Máriu, ktoré zomreli na meningitídu. Dňa 12. decembra 1924 Teodorovi Jozefovi na tuberkulózu umrela aj manželka Irena. Teodor Jozef tak po čase hľadal spriaznenú dušu. Tú našiel u učiteľky talianskeho pôvodu – Uršuli Gajjotovej (1890 – 1978), s ktorou sa po krátkej známosti a bez bližšieho vzájomného spoznania v roku 1926 zosobášil. Ich búrlivý manželský život, naplnený nezhodami a častými hádkami či spormi ukončil v roku 1930 rozvod. V roku 1933 preložili do Michaloviec sociálnu pracovníčku maďarského pôvodu Kláru Jolanu Irmanovú (1904 – 1981). U svojich domácich v podnájme sa zoznámila s maliarom Moussonom. O rok nato, dňa 21. júla 1934, sa i zosobášili. Z manželstva vzišli dve dcérky Erika a Katarína. V roku 1942 sa už umelec sťažoval, že mu dochádzajú sily. V marci toho istého roka utrpel porážku celej ľavej strany tela a v roku 1944 sa zo zdravotných dôvodov odsťahoval k svojmu synovi Viliamovi do Trenčína. Zomrel dňa 6. novembra 1946 o ôsmej hodine večer. O dva dni neskôr ho pochovali na trenčianskom cintoríne.

Život a dielo T. J. Moussona sú úzko späté s mestom Michalovce, v ktorom pôsobil od roku 1911. Do Michaloviec prišiel kvôli pracovnej ponuke na miesto učiteľa kreslenia v miestnej meštianskej škole. Michalovce si ihneď zamiloval pre farebný kolorit miestnych trhov s ovocím a zeleninou. Unášal sa v kráse a pestrosti východoslovenských krojov. Vnútorný pokoj mu prinášali stretnutia s ľuďmi pri nedeľných omšiach, kedy neraz svoje pocity štetcom prenášal na plátno. Silným programovým námetom maliara Moussona sa nestal len trh preplnený ženami v krojoch, predavačmi, zvieratami a rozličným tovarom. S obľubou zachytával i iné udalosti týkajúce sa bežného života na Zemplíne. V tvorbe sa stretávame i s pracovnou tematikou. Diela prezentujúce práce na gazdovstve či poliach. Do nich vnášal ženské i mužské postavy v tradičných zemplínskych krojoch.

Dielo Dievča na gazdovskom dvore, ktoré je motívom poštovej známky, znázorňuje dievča, ktoré kŕmi sliepky a kohúta. V pozadí sa nachádza stodola, domy a kostol. Celá scenéria je vsadená na gazdovský dvor.


Author (source) of the description: Slovenská pošta / POFIS - Mgr. Martin Urban


Philatelic partners

POFIS - Postal philatelic service
EXPONET - Virtual international philatelic exhibition
Slovak Society of Olympic and Sports Collectors
Filaso.cz ...or philatelists for themselves
OLYMPSPORT - Czech Association for Olympic and Sport Philately
ZSF - Union of Slovak Philatelists