Commemorative Postmark:
International Mathematical Olympiad (Pythagorean theorem)
Use translation by Google Translate (no guarantee).
Commemorative postmark used in Bratislava to the newly issueed the International Mathematical Olympiad postage stamp.
Thematic description and context:
Medzinárodná matematická olympiáda (IMO) je súťaž študentov stredných škôl v riešení matematických úloh. Koná sa každoročne v júli, miesto konania sa vždy mení.
IMO je najstaršia medzinárodná predmetová olympiáda. Prvý ročník sa konal v Rumunsku v roku 1959 za účasti 7 krajín – Bulharsko, Československo, Maďarsko, NDR, Poľsko, Rumunsko a ZSSR. S výnimkou roku 1980 sa odvtedy podujatie konalo každý rok a počet zúčastnených krajín sa postupne zväčšoval. Momentálne sa súťaže zúčastňuje okolo 600 žiakov z viac ako 100 krajín, čo robí z IMO najpopulárnejšiu predmetovú olympiádu. V roku 2019 sa bude konať jubilejný 60. ročník v Spojenom kráľovstve. Na území Slovenska sa IMO konala v roku 1971 v Žiline. Československo a po roku 1993 Slovensko sa zúčastnilo všetkých ročníkov súťaže.Každá zúčastnená krajina môže na súťaž vyslať maximálne šesticu súťažiacich, ktorých sprevádza zvyčajne dvojica vedúcich. Podujatie trvá približne 1 týždeň, samotná súťaž trvá 2 dni. Každý súťažný deň žiaci riešia trojicu úloh v časovom limite 4,5 hodiny. Zadania dostanú a taktiež riešenia môžu písať v rodnom jazyku. Po súťaži riešenia prekladajú vedúci porotcom, tí potom po konzultácii s vedúcimi udelia bodové hodnotenie. Na základe toho sa stanoví celkové poradie, podľa ktorého sa udeľujú medaily: najlepších približne 8% súťažiacich získa zlaté, ďalších asi 17% strieborné a 25% bronzové medaily. V období 1993 – 2018 získalo Slovensko 5 zlatých, 34 strieborných a 69 bronzových medailí.
Študenti sa na IMO kvalifikujú na základe výsledkov národných matematických olympiád a výberových sústredení. Na Slovensku súťaž Matematickej olympiády vyhlasuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci s Jednotou slovenských matematikov a fyzikov a Slovenskou komisiou Matematickej olympiády.
Podrobné informácie o súťaži možno nájsť na stránkach http://imo-official.org/ (oficiálna stránka IMO) a https://skmo.sk/ (oficiálna stránka MO na Slovensku).
Author (source) of the description: Mgr. Peter Novotný, PhD.