Poštová známka:
Umenie: Alfonz Mucha – Buď pozdravený požehnaný prameň zdravia
Poštová známka z edičného radu Umenie s vyobrazením maľby Alfonza Muchu "Buď pozdravený požehnaný prameň zdravia" z hotela Thermia Palace v Piešťanoch.
Pôvodný výtvarný návrh(y):
Tematický popis a súvislosti:
Mucha Alfons (24. 7. 1860 - 14. 7. 1939), významný český maliar, grafik a ilustrátor je autorom obrazu, ktorý je umiestnený vo výklenku nad vchodovými dverami reštaurácie v piešťanskom luxusnom hoteli Thermia Palace. Na obraze v hojdacom kresle sedí uzdravujúca sa dievčina, pravdepodobne Muchova dcéra. Druhá dievčina s venčekom kvetov na hlave kľačí pri nohách sediacej devy. Stojaca žena prináša v jednej ruke košík s ovocím a v druhej ruke ružu, symbolické dary pre sediacu. Dievčina i žena sú oblečené v piešťanskom kroji. Na pozadí obrazu možno podľa kostolov rozpoznať obec Moravany nad Váhom. Obraz ako celok pôsobí symbolicky a vnímame ho ako prejav vďaky a úcty A. Muchu uzdravujúcim piešťanským prameňom, a ľuďom ktorí sa v kúpeľoch starajú o pacientov. Vlastne to vyjadruje aj jeho pomenovanie autorom: „Salutis Fons Benedicta ave“ čiže „Buď pozdravený požehnaný prameň zdravia“. A. Mucha v rokoch 1929 – 1931 niekoľko krát navštívil Piešťany. Spolu s manželkou hľadali a našli pre dcéru vhodné kúpele, v ktorých sa liečili aj oni. V tom čase získal aj podklady k plánovanému obrazu, ktorým prejavil vďačnosť kúpeľom, keď veľkosť a tvar obrazu bola určené na konkrétne miesto v Thermia Palace. Namaľoval ho počas pobytu v Nice v roku 1932 a v tom istom roku bol slávnostne odhalený dňa 15. mája. Ide pravdepodobne o jediný Muchov obraz so slovenskou tematikou.
Zvrat v osude obrazu nastal 19. 10. 2000, keď bol ukradnutý. Po pátraní, ku ktorému sa pridali aj kúpeľní pacienti i miestni zberatelia, sa polícii spolu s Interpolom podarilo v roku 2004 obraz zachytiť pri odovzdávaní nasadenému kupcovi, ktorý zaň ponúkal 15 000 €. Po nutnom reštaurovaní sa na svoje pôvodné miesto vrátil 20. 12. 2006.
Autor (zdroj) popisu: Alexander Urminský