Stamp Territories and Territorial Philately:
Postage stamp territories - Tierra del Fuego
Use translation by Google Translate (no guarantee).
Article from the field of stamp territories focused on the issue of stamps during the Gold Rush in Tierra del Fuego.
Tierra del Fuego
Tierra del Fuego (Ohňová zem) je súostrovie pri južnom cípe Južnej Ameriky. Nachádza sa medzi Magalhãesovým prielivom (ten ju oddeľuje od pevniny) a Drakovým prielivom. Súostrovie sa skladá z hlavného ostrova Isla Grande de Tierra del Fuego a skupinou menších ostrovov, vrátane mysu Horn.
V roku 1520 ju objavil Fernão de Magalhães (Fernando Magellan) a pomenoval ju podľa ohňov, ktoré uvidel v noci na ostrovoch. Magalhães sa domnieval, že to sú ohne zo sopiek, ale v skutočnosti to boli táborové ohne kočovných indiánov.
Od roku 1881 je Ohňová zem rozdelená medzi Argentínu a Čile.
Čilská expedícia z roku 1879, ktorú viedol Ramón Serrano Montaner, objavila veľké ložiská zlata v korytách riek Ohňovej zeme. To podnietilo masívnu imigráciu na ostrov v rokoch 1883 až 1909. Na Isla Grande sa usadilo množstvo Argentínčanov, Čiľanov a Chorvátov, čo viedlo k zvýšeným konfliktom s domorodým indiánskym kmeňom Selk'nam. Táto zlatá horúčka z konca devätnásteho storočia viedla k založeniu mnohých osád prisťahovalcami, ako sú argentínske Ushuaia a Río Grande, či čilské osady Porvenir a Puerto Toro.
Členovia domorodého kmeňa Selk'nam.
Conrad Martens: HMS Beagle v Ohňovej zemi (1832-36).
Článok o zlatej horúčke v amerických novinách z roku 1906.
Julius Popper sa narodil 15. decembra 1857 v Bukurešti v Rumunsku. Vo veku 17 rokov odišiel študovať na École polytechnique v Paríži, kde získal diplom inžiniera. Ovládal niekoľko jazykov: rumunčinu, gréčtinu, jidiš, francúzštinu, nemčinu, latinčinu a španielčinu.
Julius Popper.
Po ukončení štúdia si hľadal prácu v Konštantínopole, odkiaľ odišiel do Egypta, kde pracoval na údržbe Suezského prieplavu. Neskôr precestoval Indiu, Ďaleký Východ, Sibír a Spojené štáty americké. V roku 1882 pobýval na Kube, kde sa výrazne zaslúžil o modernú prestavbu mesta Havana.
V roku 1885 prišiel do Argentíny, kde ho zlákala možnosť ťažby zlata v Ohňovej zemi. V roku 1886 dostal od argentínskej vlády povolenie na vytvorenie prieskumnej spoločnosti na ťažbu zlata pri San Sebastiane. Počas výpravy na neho a jeho mužov údajne zaútočilo osemdesiat indiánov kmeňa Selk'nam vyzbrojených iba lukmi. Dobrodruhovia odpovedali streľbou z pušiek a okrem dvoch všetkých zabili.
Na ďalšej fotografii je zobrazený Julius Popper (vpravo) pri prieskume východného pobrežia v období približne 1886-87. Všimnite si prítomnosť ozbrojenej stráže, čo bolo v tom čase veľmi potrebné opatrenie.
Popperovi sa podarilo objaviť veľké množstvo zlata a jeho COMPANIA DE LAVADEROS DE ORO DEL SUD dosiahla obrovské zisky na argentínskej burze.
V Patagónii si udržiaval dominanciu súkromnou armádou. Razil svoje vlastné mince, ktoré symbolizovali jeho moc. Keď pri krachu trhu v roku 1890 argentínske peso stratilo svoju hodnotu, ako platidlo boli používané jeho zlaté mince. Obidve sú v súčasnosti medzi zberateľmi vysoko cenené.
Zlaté Popperove mince.
V roku 1890 otvorila argentínska pošta svoju agentúru v Ohňovej zemi, ale nedokázala zabezpečiť organizovanú poštovú dopravu.
Julius Popper zriadil súkromnú trajektovú dopravu na prepravu pošty a iného tovaru medzi San Sebastian a čilským prístavom Punta Arenas. Vydal aj vlastnú poštovú známku, ktorá sa používala na poštu prepravovanú koňmi medzi tábormi na ťažbu zlata. Taktiež aj na prepravu pošty loďami v nadväznosti na poštové systémy Čile a Argentíny.
Prvý skúšobný dizajn známky navrhol začiatkom roku 1891 rakúsky litograf Rudolf Soucup, podklad známky údajne predstavuje kamienkovú pláž a v strede je banícky tanier na ryžovanie zlata (často označovaný ako slnko) v strede s písmenom P (Popper), za ktorým je banícky krompáč a kladivo. V ľavom hornom rohu je čilská päťcípa hviezda a v pravom zadná strana obálky. Stredom je stuha s nápisom TIERRA DEL FUEGO a v každom rohu nominálna hodnota 10 centavos (DIEZ CENTAVOS), zodpovedajúca váhe 10 centigramov zlata (ORO).
Prvé skúšobné hárky so štyrmi známkami vytlačila tlačiareň Kidd & Co. v Buenos Aires v šiestich rôznych farbách: oranžová, hnedá, zelená, modrá, karmínová a ružovo-červená. Všetky majú potlač tlačiarne v hornej časti a ľavá známka sa čiastočne líši od pravej, má tieňované rámiky po obvode celej známky a takisto aj vnútro písmena P.
Neskôr boli zrealizované ďalšie skúšobné tlače v rôznych farbách, zúbkované aj strihané.
Známky pre poštové použitie boli tlačené litografiou (kameňotlač) v tlačiarni Kidd & Co. v Buenos Aires v hárkoch po 100 kusov (10 x 10), na papieri bez priesvitky s perforáciou 11½.
Boli vydané niekedy v prvej polovici apríla 1891.
Celkové množstvo vytlačených známok nie je známe, ale predpokladá sa, že išlo o dve vydania. Matné karmínové a ružovo-karmínové odtiene pochádzajú z veľmi nízkeho prvého nákladu a boli skutočne používané v Ohňovej zemi.
Zatiaľ čo ružovo-červené a svetlo ružovo-červené odtiene sú pripisované druhej tlači s oveľa väčším nákladom, ktoré (nepochybne) neboli do Ohňovej zeme nikdy odoslané, čiže nemohli byť ani použité.
Známky sa v poštovej prevádzke prvýkrát objavili v apríli 1891 a používali sa niekoľko mesiacov, kým boli na príkaz vládnych orgánov stiahnuté z obehu niekedy v auguste 1891, hoci sa pravdepodobne používali až do septembra alebo októbra toho roku.
Obálky so skutočne použitými známkami v poštovej prevádzke sú veľmi vzácne a do súčasnosti sa ich zachovalo len niekoľko kusov.
List poslaný z Buenos Aires 22. januára 1891 a dofrankovaný v AURICOSTA 14. apríla s príchodom do SAN SEBASTIAN 17. apríla.
Toto je najstaršie známe použitie známky Tierra del Fuego a jediná známa obálka pečiatkovaná v Auricosta.
List poslaný z LA BOCA (Buenos Aires) 31. januára 1891 s dvoma argentínskymi známkami v hodnote 8 centavos adresovaný do Punta Arenas s dofrankovanou ružovo-karmínovou známkou v SAN SEBASTIAN 17. apríla.
List adresovaný Stanley Gibbons & Co. v Londýne s ružovo-karmínovou známkou pečiatkovanou v SAN SEBASTIAN 25. apríla 1891 a odoslaný do Punta Arenas v Čile, kde bol dofrankovaný známkou v hodnote 10 centavos na zaplatenie poštovného do Londýna. V Európe bol prepravený 15. júna cez LISABON a má dve pečiatky s dátumom príchodu do Londýna 18. júna.
List adresovaný Juliusovi Popperovi pečiatkovaný v SAN SEBASTIAN 1. júna 1891 a pravdepodobne súkromne doručený do Buenos Aires mimo bežnej argentínskej poštovej služby.
Argentínsky poštový lístok s natlačenou známkou v hodnote 6 centavos dofrankovaný v COLONIA POPPER 19. júla a poslaný do Bukurešti, s tranzitnou pečiatkou BUENOS AIRES 2. októbra a príchodzou pečiatkou BUCURESCI 28. januára 1892.
Doporučený list adresovaný Juliusovi Popperovi v Buenos Aires s ružovo-karmínovou známkou pečiatkovanou v COLONIA POPPER 19. júla a odoslaný do Punta Arenas v Čile, kde bol 10. augusta dofrankovaný známkami v hodnote 45 centavos a pečiatkovaný 22. augusta príchodzím razítkom CERTIFICADO B. A.
Na červenej voskovej pečati je nápis „TlERRA DEL FUEGO / POPPER / 1889“.
Oválny kašet „WEHRHAHN Y CA“ je od Popperovho agenta v Punta Arenas.
Doporučený list adresovaný Juliusovi Popperovi v Buenos Aires s ružovo-karmínovou známkou pečiatkovanou v COLONIA POPPER 19. júla a odoslaný do Punta Arenas v Čile, kde bol 10. augusta dofrankovaný známkami v hodnote 25 centavos a pečiatkovaný 22. augusta príchodzím razítkom CERTIFICADO B. A.
Oválny kašet „WEHRHAHN Y CA“ je od Popperovho agenta v Punta Arenas.
List adresovaný Whitfield King & Co. v Ipswichi v Anglicku poslaný zo SAN SEBASTIAN 19. júla cez Punta Arenas v Čile, kde bol 10. augusta dofrankovaný známkami v hodnote 10 centavos na zaplatenie poštovného do Anglicka.
Horná časť listu adresovaného tlačiarni Kidd & Co. v Buenos Aires s ružovo-karmínovou známkou pečiatkovanou v auguste v PARAMO, súkromne doručeného do Buenos Aires a preposlaného poštou pri príchode. Dofrankovaný dvomi známkami na zaplatenie miestneho doručenia, pečiatkovaný SUCY ONCE DE SET B.A. 7. augusta.
Časť listu odoslaného zo SAN SEBASTIAN v septembri 1891.
Niekoľko ďalších ukážok použitých známok.
Julius Popper nechtiac zanechal ešte jeden filatelistický suvenír. Fotografia z jeho albumu, na ktorej je znázornená malá skupina ľudí a koní pred jaskyňou v zálive San Sebastian, bola použitá v sérii novoročných blahoželaní z roku 1901 vydaných argentínskou poštou.
Popper energicky bojoval proti svojim nepriateľom, zlatokopov a zlodejov trestal podľa svojvôle. Najkontroverznejším aspektom jeho života však bola jeho účasť na genocíde domorodého kmeňa Selk'nam. Bojovali proti nim chovatelia oviec, zlatokopi a spolu s ďalšími lovcami odmien, ktorí boli platení za ich zabíjanie, poslal Popper aj svoje ozbrojené sily, aby ich prenasledovali.
Zomrel v roku 1893 v Buenos Aires vo veku 35 rokov a príčina jeho smrti nebola objasnená, podľa jednej teórie bol otrávený. Po jeho náhlej smrti sa jeho impérium zrútilo.
Mincovňa postavená na spracovanie zlata v meste Ushuaia bola v roku 1973 upravená ako múzeum Museo del Fin del Mundo (Múzeum na konci sveta), od roku 1979 oficiálne Museo Territorial.
V roku 1986 vydala rumunská pošta na Popperovu počesť príležitostnú známku s podobizňou a mapou Ohňovej zeme a pri 150. výročí jeho narodenia v roku 2007 štyri celinové obálky s natlačenou známkou.
Zdroje:
© The Brian Moorhouse specialised Collection (Corinphila Auction)
© Internet