Pohľadnice:
Postcrossing - vzkriesenie pohľadníc a filatelie
Popis zaujímavého a prekvapivo veľmi dobre fungujúceho projektu Postcrossing na opätovný rozvoj posielania pohľadníc a tým pádom aj používania poštových známok a tiež rozvoj filatelie. Popis je doplnený prehľadom vydaných poštových známok a iných filatelistických materiálov.
» Stránka slovenských fanúšikov POSTCROSSINGu na Facebooku
» Ako POSTCROSSING funguje a čo treba urobiť?
» Správny formát adresy na Slovensko
» Poštové známky a iné materiály s námetom POSTCROSSING
Čo je to POSTCROSSING?
Postcrossing je projekt, ktorý umožňuje komukoľvek prijímať pohľadnice (skutočné, nie elektronické) z rôznych náhodne vybratých miest na svete. Ľudia, skutočne z celého sveta, ktorí sa medzi sebou nazývajú "postcrosseri", posielajú pekné pohľadnice, najlepšie s peknými známkami a pečiatkami, na náhodne vybraté adresy a podobne, od náhodne vybratých účastníkov projektu, dostávajú pohľadnice z celého sveta.
Pohľadnica odoslaná v rámci projektu Postcrossing v roku 2017 z Bieloruska na Kubu. Na pohľadnici je použitá špeciálna poštová známka Bieloruska pre postcrossing (pozri Poštové známky a iné materiály s námetom Postcrossing).
Ku dňu napísania prvej verzie tohto príspevku (5. 9. 2014) bolo v tomto projekte zapojených 495 686 registrovaných členov z 211 rôznych krajín, pričom zo Slovenska bolo registrovaných 852 členov, ktorí zatiaľ poslali 36 152 pohľadníc. K tomu istému dňu štatistiky projektu evidovali 25 441 150 doručených pohľadníc a 464 597 pohľadníc "na ceste".
Aktualizovaný stav (10. 1. 2021):
» Počet registrovaných členov celkovo: 806 469
» Počet zapojených krajín: 207
» Počet doručených pohľadníc celkovo: 65 079 995
» Počet pohľadníc "na ceste" celkovo: 435 612
» Počet doručených pohľadníc zaradených na www.postcrossing.com: 46 245 131 (71%)
» Počet registrovaných členov zo Slovenska: 2 617
» Počet poslaných pohľadníc zo Slovenska: 236 910
Stránka slovenských fanúšikov POSTCROSSINGu na Facebooku
Slovenskí fanúšikovia postcrossingu si založili vlastnú facebookovú stránku, kde si vymieňajú kontakty a skúsenosti a kde sa spájajú a organizujú populárne spoločné stretnutia postcrosserov: Postcrossing.SK (Facebook).
Ako POSTCROSSING funguje a čo treba urobiť?
Celý projekt Postcrossing je jednoducho organizovaný cez internetovú stránku www.postcrossing.com. Stačí sa (bezplatne) zaregistrovať a pokračovať podľa nasledujúceho postupu:
1. Po prihlásení požiadajte o adresu a ID pohľadnice.
2. Odošlite svoju pohľadnicu na získanú adresu (nezabudnite na nej uviesť príslušné ID pohľadnice).
3. Získajte pohľadnicu od iného postcrossera.
4. Zaregistrujte ID pohľadnice, ktorú ste dostali.
5. Vráťte sa k bodu 1 a získajte ďalšie pohľadnice.
Správny formát adresy na Slovensko
V súvislosti s projektom Postcrossing som sa dostal k odporúčaniu Svetovej poštovej únie (UPU) o písaní adries v medzinárodnom styku na zásielky smerované na Slovensko. Je rozumné si toto odporúčanie pozrieť a riadiť sa uvedenými pokynmi pri písaní svojej adresy, najmä zahraničným partnerom. Určite to zjednoduší doručenie poštových zásielok na vašu adresu.
Kompletné odporúčanie písania adries na Slovensko: Odporúčaný formát adresy na Slovensko.
Poštové známky a iné materiály s námetom POSTCROSSING
Iniciatívy Poscrossing sa už chytili aj niektoré poštové správy, ktoré v nej veľmi správne rozpoznali formu popularizácie poštových služieb. K rozšíreniu tejto myšlienky sa pridali vydaním poštových známok s "postcrossingovým" námetom. Zatiaľ vieme o týchto krajinách: Alandy, Bielorusko, Brazília, Bulharsko, Česká republika, Fínsko, Guernseyy, Holandsko, Indonézia, Írsko, Kazachstan, Litva, Maďarsko, Malajzia, Moldavsko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Rusko, Slovinsko, Švajčiarsko, Ukrajina, USA.
Okrem toho niektoré ďalšie krajiny vydali poštové lístky (Nemecko, Poľsko), celinové pohľadnice s natlačenou známkou (Austrália, Rusko) alebo používali príležitostné poštové pečiatky (Bielorusko, Česká republika, India, Moldavsko, Ukrajina). Ak viete o ďalších, napíšte nám a prípadne pošlite aj obrázok.
Podľa našich informácií, Slovenská pošta, resp. POFIS zatiaľ neuvažuje o podpore aktivity Postcrossing. A to aj napriek tomu, že má výborný produkt na tieto účely - celinovú pohľadnicu! Čo tak vydať sériu celinových pohľadníc s peknými námetmi slovenských miest a prírody, ktorá bude určená priamo pre Postcrossing? Ide predsa - nepriamo cez pohľadnice - o propagáciu poštových služieb a používania poštových známok, čo môže priniesť pozitívny komerčný dopad aj na jej činnosť. Ďalšie informácie o celinových pohľadniciach a ich zbieraní nájdete napríklad tu: Čo zbierame? ... celinové pohľadnice.
Aktualizovaný prehľad poštových známok a iných materiálov s námetom Postcrossing
Poštové známky a iné materiály s námetom Postcrossing sú usporiadané abecedne podľa slovenského názvu vydavateľskej krajiny. Hviezdičkou (*) sú označené nedávno aktualizované krajiny.
» B: * Bielorusko, * Brazília, Bulharsko
» C/Č: Česká republika
» F: Fínsko
» G: * Guernsey
» H: Holandsko
» I/Í: India, Indonézia, Írsko
» K: * Kazachstan
» L/Ľ: Litva
» M: Maďarsko, Malajzia, Moldavsko
» N/Ň: Nemecko
» P: Poľsko
» R: * Rakúsko, Rumunsko, * Rusko
» S/Š: Slovinsko, Švajčiarsko
Alandy
Austrália
Bielorusko
Brazília
Bulharsko
Česká republika
Príležitostná poštová pečiatka, ktoru používala Česká pošta počas Medzinárodného veľtrhu Sběratel 2014 k stretnutiu "postcrosserov".
Fínsko
Guernsey
Holandsko
India
Indonézia
Írsko
Kazachstan
Litva
Maďarsko
Malajzia
Moldavsko
Nemecko
Poľsko
Rakúsko
Rumunsko
Rusko
Slovinsko
Švajčiarsko
Ukrajina
USA
A Slovenská pošta stále sladko spí....
Použité zdroje
© Delcampe
Poďakovanie
Za poskytnuté informácie a objavenie nových materiálov venovaných postcrossingu ďakujem najmä nasledovným zberateľom:
Š. Burčo (Rožňava), R. Šulej (Bratislava), P. Ondráška (Bratislava).